کوهستان آستارا
درباره وبلاگ


1-طراح آرم باشگاه فرهنگی ورزشی کوهستان آستارا جناب آقای استاد اکبر اکسیر شاعر و نویسنده معروف آستارا می باشند.

2-نام باشگاه در آرم به قلم جناب آقای استاد کریم صمدزاده هنرمند و خوشنویس عالیقدر و شهیر آستارایی تحریر شده است.

3-داخل کادر، در قسمت غربی دورنمای کوهستان آستارا ،کوههای رادار،سوها و اسپیناس نمایان است.

4-برگ زیتون بخش زیریرین کادر آرم بیانگر شادی و دوستی می باشد.

5-دو کوه بلند در قسمت قله پوشیده از برف نشانه قدرت ، عظمت ، نعمت ، برکت و رحمت خداوند است که به انسانها و موجودات ارزانی شده است.

مدیر وبلاگ : میلاد صادق زاده
نظرسنجی
نظر شما در مورد این سایت؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
چگونه ورزش کوهنوردی را آغاز کنیم

كوه‌ها یادآور همه‌ آن چیزهایی است كه به بشر درس استقامت، بلند پروازی و حقیر شمردن مشكلات را می‌دهد. به كوه كه میروی و از آن بالا به شهر و آدم‌ هایش نگاه می كنی، تازه درمی یابی كه چقدر بزرگی و تا چه اندازه آن چه را كه بزرگ می پنداشتی و عظیم تصورش می كردی، کوچک است.

کوهنوردی بهترین ورزش اروبیک برای همه اشخاص است. این ورزش راحت ترین، ارزان ترین، بدون دردسرترین روش سوزاندن کالری های اضافی و دستیابی به حفظ سلامتی است. پیاده روی روی مســیر شیب دار، نه تنها به کاهش چربی بدن شما کمک میکند، بلکه عضلات باسن و ران را نیز تقویت کرده و فرم می بخشد.


پیش از آن كه به كوه برویم، باید بدانیم كه ورزش در طبیعت، تفاوت بنیادی با ورزش‌های دیگر دارد. نخست این كه محیط این ورزش (كوهستان) دست ساخته‌ انسان نیست، بلكه حاصل میلیون‌ها سال كار عوامل پیچیده‌ی طبیعی است، و به این دلیل اگر آسیبی به محیط كوهستان وارد سازیم، جبران آن به سادگی میسر نخواهد بود. دیگر آن كه عوامل‌ موجود در كوهستان بسیار نیرومند، و تا حد زیادی پیش‌بینی ناپذیر است، و از این رو خطر برای ورزشكار بی‌ احتیاط و نا آزموده بسیار زیاد است. یكی از كوهنوردان باتجربه گفته است كه در كوه‌نوردی دو چیز را باید بیاموزیم. اصول ایمنی در كوهستان برای آن كه به خود آسیب نرسانیم و اصول حفاظت كوهستان برای آن كه به كوه آسیب نرسانیم. اگر ورزش كوهنوردی را تازه شروع كرده اید در ابتدای كار ممكن است مسایل و مشكلاتی برای شما به وجود بیاید. با پیدا كردن یك همراه با تجربه یا دوستی كه از هر نظر با شما هماهنگی دارد، كار تا حدی آسان می شود. باید بدانید كه یك فرد كاركشته و شایسته می تواند كمكهای فراوان و راهنمای خوبی برای شما باشد.
 هرگز تنها به كوه نروید. حتی یك كوهنورد با تجربه هم ممكن است به دلیل پیچ خوردن مچ پایش نتواند حركت كند و اگر همراه نداشته باشد ممكن است جان خود را از دست بدهد، كوهنوردی ورزشی گروهی می باشد و در هیچ رشته ای از این ورزش تكروی جایی ندارد. کوهنوردی دارای جهار پایه اساسی بنام های توانایی، تغذیه، تجهیزات و تجربه است. ضمنا در اوایل آغاز امر کوهنوردی، زمانی كه صرف بالا رفتن می‌كنید از سه الی چهار ساعت بیشتر نباشد. وسایلی كه برای چنین برنامه‌هایی لازم دارید، می‌تواند بسیار ساده باشد. یك كفش ورزشی كه زیره‌ی ضخیم و كمی نرم (برای جلوگیری از سر خوردن) داشته باشد، یك كوله پشتی كوچك، یك شلوار و پیراهن آزاد، پیراهن بادگیر، عینك آفتابی ضد اشعه‌ی فرابنفش (UV protection)، كرم ضد آفتاب، حدود دو لیتر آب (اگر مطمئن هستید كه چشمه‌ی آب پاكیزه‌ای سر راهتان هست، یك قمقمه‌ی یك لیتری كافی است)، كمی تنقلات، نان، و میوه و دیگر اقلام خوراكی. هیچ‌گاه شیفته‌ی وسایل و پوشاك رنگارنگی كه در دست و برتن دیگران (یا احتمالاً در مجله‌های كوه‌نوردی) می‌بینید، نشوید.

برنامه ریزی: در برنامه ریزی برای صعود به ارتفاعات، نام و ارتفاع قله مورد نظر و موقعیتهای جغرافیایی آن، كه در چه رشته كوهی واقع شده است و از جهات چهارگانه با چه رشته كوههای دیگری ارتباط دارد، راههای رسیدن به مبدأ صعود، محل و ساعت حركت وسیله نقلیه عمومی و نام آبادیهای مسیر تا مبدأ، فاصله بین آبادیها به كیلومتر، چگونگی راههای آسفالته خاكی و مالرو منتهی به قله، مسیرهای زمستانی و تابستانی عوارض طبیعی یا مصنوعی موجود در مسیر صعود برای راهنمایی مسیر مانند چشمه، تك درخت، دیواره، برج سنگی، دكل برق، هوا شناسی و اطلاع از محل و ارتفاع جان پناه یا پناهگاههای مسیر،‌ محلهای مناسب برای چادر زدن، اطلاع از چشمه های آب و در صورت فنی بودن قسمتی از مسیر، داشتن وسایل فنی مورد نیاز، اطلاع از منطقه و مسافت و زمان بین دهكده تا قله و جان پناه. قبل از حركت و برنامه رفتن به منطقه، دوستان كوهنورد و خانواده خود را در جریان صعودتان قرار دهید و آدرس منطقه مورد نظر و مبدأ صعود را روی كاغذ بنویسید تا در صورت لزوم، اطلاع كافی در اختیار نجات دهندگان شما باشد.

نکات اساسی:

صعود خود را صبح زود آغاز کنید. همیشه طوری برنامه ریزی کنید که وقت اضافی برای استراحت، بازگشت و حوادث پیش بینی نشده داشته باشید.

وضعیت هوا را به طور دائم در نظر داشته باشید.

برنامه و زمان بندی دقیقی برای کوه پیمایی تنظیم نمایید.

همیشه یک سوت و یک چراغ قوه به همراه داشته باشید.

قبل از آغاز برنامه اطمینان حاصل نمایید که کلیه امکانات لازم برای کوه پیمایی را به همراه دارید.

هرگز از ساک و کیف به جای کوله پشتی استفاده نکنید.

کفش و لباس مناسب فصل را بپوشید و همیشه لباس اضافی نیز به همراه داشته باشید.

اگر برنامه شب مانی دارید قبل از تاریک شدن هوا اقدام به برپایی چادر و کمپ نمایید.

همیشه یک کیف کمکهای اولیه همراه خود داشته باشید.

یک کیسه کوچک زباله در کوله پشتی خود داشته باشید و فراموش نکنید که کوه همیشه باید تمیز باشد تا قابل استفاده مجدد برای شما و دیگران باشد.

با یک قدم دم و با قدم دیگر بازدم را انجام دهید، فراموش نکنید که تنفس را از راه بینی انجام دهید و در شیبهای تند با هر قدم یک دم و یک بازدم انجام دهید.

طول و سختی مسیر صعود براساس توانایی ضعیف ترین فرد گروه انتخاب شود.

افراد گروه در یک برنامه کوه پیمایی باید از آمادگی جسمانی و روانی مناسب برخوردار باشند.

افراد گروه نباید اختلاف سنی زیادی با هم داشته باشند و تا اندازه ای یکدل و هم سلیقه و هم اخلاق باشند.

هر گروه حداقل باید یک مربی درجه سه کوه پیمایی یا یک فزد با تجربه به همراه خود داشته باشد.

در مسیرهای برفی، از سرخوردن بدون کنترل خودداری نمایید.

اگر مشکلی پیش آمد و یک نفر مصدوم در گروه به همراه دارید قبل از اتلاف وقت به طرف پایین حرکت نمایید.

کروکی ، نقشه و قطب نما یا G.P.S همراه داشته باشید.

اندازه قدمها و گامها به اندازه عرض شانه ها برداشته شود.

با یک قدم دم و با قدم دیگر بازدم را انجام دهید و تنفس را از راه بینی انجام دهید و در شیبهای تند با هر قدم یک دم و یک بازدم انجام دهید.

هیچ وقت بدون اجازه سرپرست از تیم جدا نشوید.

در سربالایی ها و شیبهای تند به صورت زیگزاک حرکت نمایید تا شیب مسیر شکسته شود.

در صعود، همیشه سنگینی خود را به جلو و در فرود سنگینی خود را به عقب متمایل نمایید.

قبل از حرکت ابتداء تمرینات ورزشی و حرکات کششی را حتماً انجام دهید.

در ابتدا حرکت هر نیم ساعت 10 دقیقه استراحت و سپس زمان حرکت زیادتر و زمان استراحت کمتر می گردد (به ازای هر یک ساعت حرکت 10 دقیقه استراحت نمایید). کمی نرمش ـ کمی تغذیه ـ کمی آب.

در هنگام استراحت و حرکت، خوردن آب و تنقلات و شیرینی جات را فراموش نکنید.

بعد از توقف، کوله پشتی و پشت خود را به طرف آفتاب قرار دهید و بلافاصله لباس گرمکن و بادگیر خود را بپوشید.

در هنگام حرکت از پوشیدن لباس اضافی خودداری نمایید و هنگام توقف آنها را بپوشید.

پاها را روی زمین نکشید بلکه اندکی از زمین بلند کنید و دستها را آزاد نگهدارید.ـ در کوهنوردی اولین اشتباه آخرین اشتباه است، یعنی دیگر وجود ندارید که اشتباه بعدی رخ دهد. بنابراین مواظب سلامتی خودتان باشید.

ـ هرگاه درصعود به نفس نفس افتادید و یا دهانتان خشگ شد و دچار خستگی زودرس شدید بدانید که تند می روید، با دهان نفس می کشید، کوله پشتی سنگین دارید و یا منظم نیست، با کارهای اضافی یا بیهوده انرژیهای زیادی را ازدست داده اید، فاصله پاهای شما زیاد است، در شیبها مستقیم حرکت می کنید، آنقدر لباس پوشیده اید که بدن نمی تواند تنفس کند.

ـ خطرات کوه شامل طوفان ـ بوران ـ صاعقه ـ بهمن ـ نقاب برفی ـ چاله برفی ـ نداشتن امکانات ـ اطلاع نداشتن ازموقعیت کوه ـ سرد شدن زودرس بدن ـ کوه گرفتگی ـ و رعایت نکردن اصول ایمنی در کوه را در نظر داشته باشید.

ـ در هوای سرد استراحت نشسته خیلی کم و بیشترین استراحتها بصورت ایستاده و یک الی دو دقیقه ایی است.

ـ نزدیک به قله ها هیچگاه شتاب نکنید٬ همیشه جمعی به قله برسید، در جمع کوهنوردان بین افراد٬ برتری وجود ندارد.


راهپیمایی: كوهنوردان باید انرژی خود را به سه قسمت انرژی صعود، انرژی فرود و انرژی ذخیره، تقسیم كنید و در هنگام حركت، گامی ثابت و یكنواخت را برگزینید،‌ به طوری كه بتوانید ساعتها آن را حفظ كنید بدون آنكه توقفی داشته باشید. در سر بالایی از تند رفتن خودداری كنید، در شیبهای تند در موقع بالا رفتن و حتی پایین آمدن با قدمهای كوتاه و به صورت مارپیچ حركت كنید. در حركت، باید ضربان قلب و برداشتن پاها با هم هماهنگ باشد و باید خودتان این هماهنگی را به دست آورید. نفر اولی كه در رأس گروه به عنوان سر قدم حركت می كند باید طول گامهای خود را با طول گامهای ضعیف ترین نفر در گروه هماهنگ نماید. یكی از وسایلی كه خوب است از همان نخستین روزهای كوه‌نوردی به كار برد آن عادت كنیم، باتوم پیاده‌روی است. باتوم، به تقسیم وزن بدن و انتقال بخشی از ضربه‌ها و فشارها به دست كمك می‌كند، و به این ترتیب از فشار بیش از حد به زانوها كه اندام‌هایی بسیار حساس هستند، جلوگیری می‌كند. باتوم، در حفظ تعادل و جلوگیری از زمین خوردن و نیز پیچ خوردن پا كه می‌تواند به مچ پا آسیب برساند، بسیار موثر است.

تنفس در كوهستان: باید عمیق و آرام نفس بكشید و عمل دم را از بینی انجام دهید زیرا تنفس از راه دهان باعث تشنگی و خشكی گلو و در هنگام سردی هوا باعث سرماخوردگی و چرك كردن لوزه ها می شود. توجه داشته باشید كه تعداد ضربان قلب شما در دقیقه بیش از حد بالا نرود، مدت استراحتهای موقت نباید بیش از 10 الی 15 دقیقه به طول انجامد چرا كه بدن كوهنورد كم كم سرد می شود و حالت خشكی پیدا می كند. این امر، حركت مجدد را با مشكلات روبه رو می سازد.

کوله پشتی: وزن كوله پشتی نباید زیادی سنگین باشد زیرا به زانو و ستون مهره ها آسیب می رساند. اجسام سنگین تر را اول داخل كوله پشتی گذارده و وسایل سبك تر را روی آن قرار می دهند تا به ناحیه گردن فشار نیاید. كوله پشتی نباید لق بزند و یا به اصطلاح شكم دهد. مواد غذائی یا آبدار باید در كیسه پلاستیكی جداگانه بسته بندی شده و در كوله پشتی قرار گیرد. اجسام نوك تیز یا سنگین باید طوری چیده شوند كه با پشت یا كتف تماس نداشته باشد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 28 بهمن 1392
شهرام صادق زاده
جمعه 24 شهریور 1396 01:04 ق.ظ
Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where
I could find a captcha plugin for my comment form?

I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one?
Thanks a lot!
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:11 ق.ظ
When some one searches for his essential thing, thus he/she
wants to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.
دوشنبه 26 اسفند 1392 06:14 ب.ظ
عاشقتیم دایی! سایت باحالیه!
شهرام صادق زادهممنونم خواهرزاده های گرامی
شنبه 17 اسفند 1392 08:51 ب.ظ
سلام عزیزم .وبلاگ خیلی زیبایی داری بخصوص این پستت که عالی بود .یه پیشنهاد واسه دوست گلم دارم .راستش من یه گروه تازگی ها راه انداختم در مورد استخدامه که جدیدترین اخبار استخدامی رو به گروه میفرستم .اگه شما هم از این ایمیل ها میخواهی دریافت کنی پیشنهاد میکنم بیا عضو شو .گروهم کاملا سالمه و الان 2000 عضو داره .چون روزی فقط یه ایمیل میفرستم که مزاحمت نداشته باشه واسه کسی .ضمنا تبلیغ هم اصلا ارسال نمیشه به گروه چون کار درستی نیست! .برای عضویت به وبم بیا .همه چی رو توضیح دادم اونجا .اینم لینک http://www.estekhdamiha.com/khabarname
چهارشنبه 14 اسفند 1392 12:52 ب.ظ
سلام عزیـــــــزم ، چه وب باحالی داری ، خیلی جذابه ، راستی منم یه سایت آشپزی دارم خیلی تر و تمیز و شیک ، ممنون میشم بیایی و نظرت رو بگی ، حتما یه سر بیا ،اگه خواستی میتونی منو با اسم سایت آشپزی نوشیدنی لینک کنی ، منتظرتم بای
شهرام صادق زادهسلام ممنون شما لطف دارید چشم حتما از سایت شما هم بازدید می کنیم
دوشنبه 12 اسفند 1392 07:20 ب.ظ
سلام دایی جان سایت جالبی دارید دفعه بعد منم با شما میام کوهنوردی دمت گرم دایی
شهرام صادق زادهسلام ممنون منتظر حضور گرمتان هستیم
شنبه 3 اسفند 1392 11:43 ب.ظ
سلام ممنون همنورد از زحمت هایی که برای گروه میکشی و معلوماتی که در سایت می گذاری از طرف کل گروه ازتو تشکر میکنم
شهرام صادق زادهسلام ممنون شما لطف دارید
پنجشنبه 1 اسفند 1392 08:08 ب.ظ
سلام سایت بسیار جالبی دارید ما که لذت می بریم از دیدن این همه شور ونشاطی که در گروه شما وجود دارد راستی هفته پیش 25بهمن در مسیر آبشارلاتون شما رازیارت کردیم با اجازه شما وب سایت شما را در وبلاگم که به اسم امید لوندویل می باشد لینک کردم
شهرام صادق زادهسلام ممنون از این که لینک نمودید شما لطف دارین
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر