تبلیغات
کوهستان آستارا - عظیم قیچی ساز باز هم خبرساز شد
 
کوهستان آستارا
درباره وبلاگ


1-طراح آرم باشگاه فرهنگی ورزشی کوهستان آستارا جناب آقای استاد اکبر اکسیر شاعر و نویسنده معروف آستارا می باشند.

2-نام باشگاه در آرم به قلم جناب آقای استاد کریم صمدزاده هنرمند و خوشنویس عالیقدر و شهیر آستارایی تحریر شده است.

3-داخل کادر، در قسمت غربی دورنمای کوهستان آستارا ،کوههای رادار،سوها و اسپیناس نمایان است.

4-برگ زیتون بخش زیریرین کادر آرم بیانگر شادی و دوستی می باشد.

5-دو کوه بلند در قسمت قله پوشیده از برف نشانه قدرت ، عظمت ، نعمت ، برکت و رحمت خداوند است که به انسانها و موجودات ارزانی شده است.

مدیر وبلاگ : میلاد صادق زاده
نظرسنجی
نظر شما در مورد این سایت؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

یک گام دیگر قیچی ساز تا چهاردهمین قله بالای 8000 جهان ، عظیم سیزدهمبن گام را محکم برداشت و قله شیشاپانگما را نیز همچون دوازده قله گذشته با اقتدار فتح نمود مدیریت و اعضاء باشگاه کوهستان آستارا این صعود بزرگ را به جامعه بزرگ کوهنوردی کشور و دوستداران عظیم تبریک و تهنیت گفته و آرزوی پیروزی و موفقیت در فتح چهاردهمین قله را برای قیچی ساز دارد .کوهنوردان کوهستان آستارا و صعود به قله 2050 متری اسپیناس در دوازدهم اردیبهشت ماه

گام در جا پای کسانی می گذاریم که سالهاست از این مسیر به قله اسپیناس می روند چمنزاری در بالای روستای مشند که آکنده است از گلهای تازه شکفته گل گاوزبان که دیدنش به آدمی آرامش می دهد حالا اگر چاییش را دم کنی و بخوری که صفایی دیگر دارد و دارویی است آرامبخش و هزاران فواید دیگر در خود نهفته دارد رهبری این برنامه به عهده آقای آرش عظیمی کهن بوده که پدر خدا بیامرزشان نیز از کوهنوردان بنام شهرمان بود یاد و خاطره اش گرامی .همچنان جلودار برنامه سرکار خانم جانشین بوده و عقبدار این هفته آقای مهرپرور انتخاب شده اند.گامهایمان را آهسته تر بر می داریم تا انرژی خود را تقسیم نموده تا به اصطلاح سر آخر نبریم و از طبیعت زیبای منطقه نهایت لذت را ببریم این مسیر یکی از زیباترین مسیرهای کوهنوردی در شهر آستارا بوده و از مناطق بکر و دیدنی کوه های اطراف جاده حیران می باشد اگر ارتفاعات این روستا سرت را برگردانی و پشت سرت را نگاه کنی می توانی آستارا و دریای زیبای خزر را ببینی و وقتی به سمت چپ نگاه می کنی جاده حیران و ویلاهای این منطقه تا نزدیکی های تونل که این جاده به اردبیل وصل می کند قابل مشاهده است و این جاست که از اینکه خواب اول صبحی را بر خود حرام نمودی و به کوه زدی پشیمان نمی شوی .
عکس از آقای رمضان براتی پور


امروز مهمانانی نیز داریم که به موقع به حضورتان معرفی خواهم نمود به همین علت مسیری را انتخاب می کنیم که شیب ملایمتری دارد و فشار کمتری را به روی افراد وارد می کند تا مهمانان عزیز از طولانی بودن وسختی مسیر نرنجند.
بساط نهار را داخل ماشین جا گذاشته ایم البته نه اینکه یادمان برود نه چون می خواهیم وقتی به مینی بوس رسیدیم در منطقه خان بلاغی فندقلو ناهار بخوریم دیگر بار خود را سنگین نکردیم و مقداری میوه و تنقلات  و مختصر ناهاری که در راه و بعد از قله ستوم خواهیم خورد برداشته ایم و صبحانه را نیز در ساری بولاغ قرار شده صرف کنیم.

مهمانان این هفته از سمت راست آقای هاشمی و همسرشان سرکار خانم فضایی ،سرکار خانم شهین شکور نقاش , آقای سامان حیرانیان ، آقای شاپور آبرونگاه می رویم تا برسیم کجایش را نمی دانم فقط می رویم تا برسیم .......... بی خبر از آن که همیشه رفتن راه رسیدن نیست گاه برای رسیدن باید ایستاد و نگریست باید دید ، شاید رسیده ای  و ادامه دادن فقط دورت می کند .
باید ایستاد و نگریست به مسیر طی شده ....... مهم رسیدن نیست  ، مهم آغاز است آغازی که پایانش عشق است .به منطقه ساری بولاغ رسیده ایم سرکار خانم شکور نقاش امروز هم با کوله باری پر آمده اند که شایا ن زحمت آوردنش را می کشد با کره و عسل طبییعی ایشان و چیزهایی که سایر دوستان آورده اند صبحانه را دور هم نشسته و نوش جان می کنیم و عکسی به یادگار از مهمانان در این جا گرفته و آماده حرکت می شویم که گروه دوچرخه سواری نیک آستارا سر می رسند با آنها سلام و احوال پرسی نموده به حرکتمان ادامه می دهیم .
هنوز راهی نرفته ایم که سینا پسر کوچولی آقای حبیب پی به استقبالمان آمده و ما را به خوردن چایی در پوری شان دعوت می کند البته خواهرش و دختر داییش را در مسیر دیده و عکسی به یادگار با سرپرست برنامه امروز گرفته ایم هنوز فاصله ای داریم و می گوییم زودتر از ما رفته تا بساط چایی را آماده کند تا وقت را از دست ندهیم .

خانواده آقا سینا حبیب پیپایین پوری آقای روانسالار که راهمان از سمت چپ آن به سمت اسپینه می گذرد و دیگر به قله ستوم نخواهیم رفت و از دره بالا می رویم که این قله پشت سرمان قرار می گیرد چشمه ای با آب خنک و گوارا وجود دارد که پارسال آقای عشایر به ما نشان داد بطری های آب را پر می کنیم چون دیگر در مسیر تا خان بلاغی آبی وجود ندارد به مسیر که شیب ملایمی دارد ادامه می دهیم.

سرپرست برنامه آقای عظیمی کهن و آیلین و نادیا حبیب پی


        اصول گام برداری و پیاده روی صحیح
طبیعتا همه انسانها راه رفتن را خوب آموخته اند و در طول روز جهت فعالیتهای روزانه خود راه زیادی را طی می کنند. اما این راه رفتن اغلب در مسیرهایی می باشد که عمدتا هموار و مسطح و تکراری می باشد ولی راه رفتن در کوهستان به جهت اینکه در محلی ناهموار و با شکلهای گوناگون و در شیبها انجام می شود باید طوری انجام گیرد که ضمن ایجاد ایمنی برای خود و همراهان از حداقل انرژی استفاده شود و دچار عوارضی نشویم که ناشی از گامبرداری غیر اصولی باشد.

در هنگام پیمایش مسیر های کوهستانی باید هماهنگی های کامل بین قلب، ریه، چشم و مغز انجام گیرد. بهتر است زمان را صرف صعود سریع و استراحت زیاد نکرده بلکه سعی کنید آهسته و پیوسته حرکت کنید مخصوصا در ابتدای پیمایش با گامهای کوتاه و آرام حرکت کرده تا بدن به تدریج گرم شود تا دچار گرفتگی عضلات در ناحیه پا نشوید و اگر نزدیک به محلی که برای استراحت در نظر گرفته اید و یا نزدیک قله هستید و یا در نظر دارید در محلی اطراق موقت انجام دهید سرعت پیمایش را کم کنید و گامهای کوتاه و آرام بردارید تا بدن به تدریج سرد شود و یک باره با بدن گرم در یک مسیر برای مدت طولانی استراحت نکنید.
 سرعت در خلال راه پیمایی متغیر است. در شروع راه پیمایی مخصوصاً در صبحها بهتر است که آهسته حرکت نمائیم تا بدن بتواند به خواسته های ما آگاهی یافته و هماهنگی در بین فعالیت اعضای مختلف از جمله چشم، پا، قلب و ریه ایجاد گردد. بعد از مدتی راه پیمایی شخص آمادگی بیشتری یافته و با نشاط و قدرت بدنی خوبی حرکت می نماید. در واقع ارتباط چشم، پا، قلب و ریه به نحو مطلوبی برقرار گشته و پا به جریان افتادن خون در بدن عضله ها و اعصاب مربوطه نرم گشته و تحرک بیشتر و بهتری برای عکس العمل نشان می دهند.تند راه رفتن در سربالایی ها به ویژه در کسانی که فاقد آمادگی جسمانی باشند یا اینکه کوله پشتی سنگینی با خود به همراه دارند نه تنها باعث تنگی نفس خواهد شد بلکه مصرف انرژی بیشتری را می طلبد. اگر این عمل ادامه یابد شخص کوهنورد به اصطلاح خواهد برید. بیشتر کسانی که در کوه می برند کسانی هستند که انرژی خود را به خوبی تقسیم ننموده اند.
ر طول ساعات اولیه روز وقتی که هنوز بدن خسته نشده توقفها باید خیلی کم و کوتاه باشد. برای استراحت کنندگان بهتر است در حالت ایستاده قرار گیرند و با تکیه بر یک درخت یا تخته سنگ کوله را از دوش خود بردارند و روپوش به تن کنند و تنفس عمیق انجام دهند و در طول ساعات بعدی راه پیمایی بدن نیازمند استراحت کاملتر است و در این حال راه پیمایان می توانند در یک جای مناسب نشسته و در حالی که پاها صاف و کشیده بر روی زمین قرار دارد، شخص می تواند خوردنی و نوشیدنی از نوع قندی میل نماید. از نظر روانی بهتر است که در بالای شیب استراحت نمایید نه در پایین آن و سعی کنید محلی را انتخاب نمایید که مشرف به مناظر خوبی باشد و امکان عکس برداری را برای شما فراهم سازد .انجام این کار، فکر شما را از پاها و عضلات خسته تان باز می دارد.در مناطق مشرف به باد استراحت ننمایید چون وزش باد و هوای سرد عضلات شما را به سرعت می بندد.سربالایی تندی را پشت سر گذاشته که ساعتی زمان می برد و در نزدیکی قله اسپیناس هستیم استراحتی می کنیم از مختصر ناهار و تنقلات انرژی خود را تجدید نموده و آخرین مرحله صعود را شروع می کنیم بعد از باشماق داشی آقای حیادخت به پیشوازمان می آید تا مسیر باقیمانده هر چند کوتاه را با ما همراه شود باد ملایمی شروع به وزیدن نموده که روح آدمی را صیقل می دهد.برنامه امروز نیز مثل سایر برنامه ها به آخرش رسیده و روزی دیگر را در کوهستان آستارا پشت سر گذاشته ایم از سرپرستی برنامه و جلودار و عقبدار گروه که زحماتی کشیدند تا افراد به سلامت به سر مقصود هدف نایل شوند نهایت تقدیر و تشکر را نموده و امیدواریم که به مهمانان برنامه خوش گذشته و شاهد حضور گرمشان در برنامه های آتی باشگاه باشیم.
 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
یکشنبه 14 اردیبهشت 1393
شهرام صادق زاده
سه شنبه 28 شهریور 1396 01:10 ق.ظ
Awesome article.
دوشنبه 23 مرداد 1396 03:13 ب.ظ
I will immediately grab your rss feed as I can't to
find your e-mail subscription link or e-newsletter service.
Do you have any? Please let me understand so that I could subscribe.
Thanks.
دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 09:59 ب.ظ
سلام خسته نباشید بسیار زیباست مظالبتون . متشکرم آقای براتی پور دوست داریم فراوان
شهرام صادق زادهسلام ممنون دوست عزیز
دوشنبه 29 اردیبهشت 1393 02:44 ب.ظ
Salam Saeede joon mmnoon az lotfet azizam
شنبه 27 اردیبهشت 1393 10:09 ب.ظ
میدانی...چندیست خیال پرواز دارم
آنقدر بی تاب شده ام،که سفر راضیم نمی کند؟
بال و پر زدن در هوایت را میخواهم
پس چرا حس آوارگیم راضیت نمی کند؟

"تقدیم به اونهایی که در اوج هستن"
شهرام صادق زادهممنون فقط گوشه چشمی از نگاه خدا برای خوشبختی کافیست تو را به تمام نگاهش می سپاریم
شنبه 27 اردیبهشت 1393 08:11 ب.ظ
salam vala khaste nistiiim parande.to ham ke amade mishiii biayi kuk.jaye hameye doostan khaliii.omidvaram tani salem dashte bashin.dar kenare hameye karha vaRZESH YADETOON NARE.........SHARAM DASTET DARD NAKONE
شهرام صادق زادهmamnooooooooooooooooooon saeidejan
چهارشنبه 24 اردیبهشت 1393 04:29 ب.ظ
salaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam.man omadam khaste nabashin kheli delam tang shode bood vase hamatoon.enshalla hamishe dar oje ghollehaye movaffaghiat o shadi.mersi kheli khoob bood
شهرام صادق زادهسلام پرنده خوش اومدی ممنون ما هم دلمان تنگ شده ایشالا باز در برنامه ها می بینیمتان
سه شنبه 23 اردیبهشت 1393 03:35 ب.ظ
سلام همگی خسته نباشید
دوسنان من یکی از این عکسهایتان را در واقع دزدیدم و در وبم قرار دادم البته با اجازه شماها .
لازم به توضیح است حتما که اسم وبلاگ تان را خواهم نوشت که از کجا بر داشتم
همیشه در اوج باشید و پایدار
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر