تبلیغات
کوهستان آستارا - معرفی زیباترین مسیر آبشار لاتون یکی از مسیر های رسیدن به بلندترین آبشار کشور
 
کوهستان آستارا
درباره وبلاگ


1-طراح آرم باشگاه فرهنگی ورزشی کوهستان آستارا جناب آقای استاد اکبر اکسیر شاعر و نویسنده معروف آستارا می باشند.

2-نام باشگاه در آرم به قلم جناب آقای استاد کریم صمدزاده هنرمند و خوشنویس عالیقدر و شهیر آستارایی تحریر شده است.

3-داخل کادر، در قسمت غربی دورنمای کوهستان آستارا ،کوههای رادار،سوها و اسپیناس نمایان است.

4-برگ زیتون بخش زیریرین کادر آرم بیانگر شادی و دوستی می باشد.

5-دو کوه بلند در قسمت قله پوشیده از برف نشانه قدرت ، عظمت ، نعمت ، برکت و رحمت خداوند است که به انسانها و موجودات ارزانی شده است.

مدیر وبلاگ : میلاد صادق زاده
نظرسنجی
نظر شما در مورد این سایت؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
                                   کوهپیمایی در زیباترین مسیر آبشار لاتون


کوله پشتی ام را به هوای دیدار با خورشید می بندم ، سفری تا اوج پرشکوه  قله ها دارم  ، قله هایی که یادآور صبح میعاد هستند .
معشوق من
دعایت را بدرقه راهم کن من نیز برای تو دامنی از لاله خواهم چید ؟
لاله هایی به رنگ خود خدا ...


عجله ای برای خارج شدن از خانه ندارم یکی از بچه ها زنگ زده و می گوید مینی بوس زودتر از موعد از سر کوچه ما رد شده و قرار است در مسیر برگشت من و مهرداد را از سر کوچه بر دارد وسایل کوله ام را دوباره نگاهی می اندازم تا چیزی از یاد نبرده باشم به مهرداد هم اطلاع می دهم آماده است پوتین هایم را پوشیده به سر کوچه می آییم .
دقایقی منتظر می مانیم تا آقای حاتم حیادخت که به جای فرزاد حیادخت در برنامه امروز زحمت رساندن ما به پارگینگ آیشار لاتون را خواهد کشید می آیندهمگی به جز آقای زارعی که او هم مثل ما جا مانده سوار ماشین شده اند ایشان جلوتر از ما منتظر هستند تا یادم نرفته بگویم آقای پورکرمی را نیز در لوندویل سوار خواهیم نمود.

مهرداد خان و نمایی از آبشاری زیبا در مسیر


ساعت 7.30 دقیقه صبح جمعه بیستم فروردین ماه نود و پنج را نشان می دهد در پارگینگ آبشار پیاده شده و از روی پل گذر می کنیم نرسیده به آرامستان ایستاده چون به سمت راست تغییر مسیر خواهیم داد قرار است آقای براتی پور در مورد این برنامه و شروع فصل جدید سخنانی را ایراد کنند سرپرستی برنامه امروز به عهده آقای سعیدی می باشد گروه های دیگری نیز در این مسیر هسند اما آنها از مسیر استراحتگاه خشنود به سمت آبشار در حرکتند.
پس از شنیدن سخنان ریاست محترم باشگاه حرفها و توصیه هایی در مورد مسیر جدید به بچه ها ارایه می کنم و از بچه ها می خواهم زمان و گام برداری در مسیر را مدیریت کنند تا خستگی باعث رنجشان نشود تا به حال با گروه این مسیر را نرفته ایم و تا حدودی مسیر ناشناخته ای برای بچه هاست تا رسیدن به جاده یک پاکوب با سربالایی تندی را در اول حرکت باید تجربه کنیم.
آقای محمد شهریوریان راهنمای برنامه امروز ما هستند چون خانه ایشان پایین استراحت گاه بین راهی نوربخش شهریوریان در مسیر جاده آبشار لاتون هست ایشان از جلوی خانه اشان که کانکس کلاس درس هم هست و یک مسیر بسیار زیبا هم برای رسیدن به این جاده وجود دارد از همان مسیر بالا رفته و قرار شده تا رسیدن ما آتشی برای صرف صبحانه روشن کنند ایشان در شهر آستارا مجله و روزنامه پخش می کنند و سالهاست زحمات زیادی برای اطلاع رسانی در این شهر را متقبل شده اند.بیش از نیم ساعتی زمان می برد که به جاده می رسییم شاید دوستان تصور کنند که جاده آسفالتی و ... می باشد اما این طور نیست سالیان دراز از ساخت این مسیر توسط مهندسان آلمانی در زمان جنگ جهانی  می گذرد قرار بوده شهر مرزی آستارا را به اردبیل متصل کنند و چون به دور از خطر حمله روس ها بوده این مسیر  بسیار حساب شده و مهندسی است ا اما با گذشت سالها با ریزش کوه و رویش درختان کمتر نشانی از جاده به چشم می خورد اما پاکوب و تا بالای آبشار کشیده شده و حالا به دلایلی به حال خود رها نموده اند هر چند در بسیاری از نقاط به دلیل دره بودن قطع شده که احتمال زیاد با ساخت پل قرار بوده به هم متصل شود برای رفتن به ابن مسیر باید از راهنمای محلی و آشنا به منطقه باید استفاده نمود  .
مسیر زیبا و دلنشبنی است ساعت 8.40 که پیچ های جاده را طی نموده به آقای شهریوریان که ساعتی است منتظر ما مانده می رسیم  تا چایی و صبحانه آماده شود یک بار دیگر مسیر را با ایشان مرور می کنم  قرار بود در میانه های جاده ما را به سمت منطقه یونی و آمبرو کومه سی هدایت کنند اما به پیشنهاد ایشان که مسیر سیاه کوه بسیار دیدنی است قبول می کنم و به اطلاع  سرپرست برنامه تغییر مسیر را می رسام.

9.20 است که دوباره راهی می شویم ارتفاع بیشتر این مسیر نسبت به مسیر استراحتگاه خشنود مناظر زیبایی را جلوی چشمانمان قرار می دهد حورداغی یا همان کوه سنگر هم دیده می شود قله اش برفی است البته هر جلوتر و بالاتر می رفتیم  آسیه شوان و استراحتگاه خشنود و خلیفه حیاتی نیز قابل مشاهده بودند تفاوت دیگر و انچه که این مسیر را متمایز می نمود سکوت و آرامشی بود که در نبود موتورسوارها و رفت و آمد ماشین ها برقرار بود .
پس از گذشت یک ساعتی به سمت سیاه کوه ارتفاع می گیریم و هر چه قدر جلوتر می رویم شیب سربالایی ها بیشتر می شود  بچه ها انگار در حال و هوای برنامه های پاییزی اند خستگی مسیر از چهره هایشان پیداست هر چند شکوه می کنند از سختی هاش ، اما هر چه باشد زیبایی این مسیر را نادیده نمی گیرند و سعی می کنند از اطراف خود استفاده بهینه نموده و با تماشای کوه های اطراف از بودن در مسیر لذت ببرند.

آقای حسین نژادی که زحمت عکس ها به عهده ایشان می باشد10.40 است به ارتفاعات سیاه کوه می رسیم شیب تندی را پشت سر گذاشتیم استراحت کوتاهی نموده پس از گرفتن عکس یادگاری توسط آقای حسین نژادی به سمت آمبروکومه سی راه می افتیم البته می تونستیم به سمت آیشار برویم که اگر ادامه می دادیم در بالای استراحتگاه نزدیک آبشار لاتون خارج می شدیم به دلیل خستگی بچه ها و کمی زمان مسیر را تغییر دادیم  و راه میان بر را انتخاب می کنیم تا مسیر پاکوب سراشیبی تندی را به آرامی می رویم.


در همین مسیر به آبشار کوچک و زیبایی می رسیم زیبایی خااصی دارد زیر آبشار غار مانند بوده و مشخص است که در این فصول دام ها شب ها را در این جا نگه می دارند سر و صورتمان را  آبی زده  و خستگی از تنمان بیرون می کنیم از یک اتفاق ناگوار به سلامت می گذریم آقای زارعی به هوس خیس شدن زیر آب ناگهان می دود که پایش روی تخته سنگ سر خورده ولی شانس آورد که خودش را کنترل کرد هر چند بارها تذکر دادیم که این تخته سنگ ها لیز بوده و خطرناک هستند ولی انگار فراموش کرده بود به هر جهت به سلامتی به آمبرو کومه سی یکی از پر رفت و آمدترین مسیر آبشار لاتون می رسیم گروه های کوچکی نیز آتشی به پا کرده و مشغول خوردن نهار هستند ساعت 14 را نشان می دهد چشمه ای در این جا وجود دارد ما هم برای صرف نهار در این جا مونده و پس از آن به سمت پارگینگ که دو و نیم ساعتی فاصله دارد حرکت خواهیم کرد.


گروه پرتوان و قدرتمند خانم ها
جا دارد آز آقای محمد شهریوریان که زحمت راهنمایی مسیر را کشیدند از طرف خودم و همه افراد تشکر ویژه ای داشته باشم امیدارورم در آینده  ایشان برای سایر مسیرهای این منطقه ما را همراهی کنند و همچنین از زحمات سرپرست برنامه آقای سعیدی و آقای حسین نژادی که  هماهنگی لازم را برای اجرای هر چه بهتر این برنامه کشیده بودند تشکر می کنم  .
برنامه بعدی بیست و هفتم فروردین ماه روستای توریستی گیلده به سمت آلادیزگاه منطقه فندق لو اردبیل خواهد بود دوستان جهت شرکت در برنامه تا روز سه شنبه با آقای حسین نژادی به شماره 09111818280 تماس بگیرند.


آقای محمد شهریوریان راهنمای برنامه


آقای سعیدی و همسرشان
سرپرست برنامه

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
دوشنبه 23 فروردین 1395
شهرام صادق زاده
سه شنبه 17 مرداد 1396 09:44 ق.ظ
This is the perfect webpage for anyone who wishes to find out about this topic.

You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally would
want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a
subject which has been written about for years. Great stuff, just
excellent!
شنبه 14 مرداد 1396 07:45 ق.ظ
I've been surfing online more than three hours today, yet I never
found any interesting article like yours. It is pretty worth
enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content
as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.
سه شنبه 4 خرداد 1395 01:56 ب.ظ
سلام و خسته نباشید خدمت دوستان باشگاه کوهستان آستارا از مطالب و تصاویر و گزارشات زیبای سایت باشگاه استفاده و لذت می بریم انشاله یه روز دلنشین با صعود مشترک به آبشار زیبای لاتون را سپری کنیم از آشنای تان خشنود هستیم برقرار و بر فراز باشید
شهرام صادق زادهسلام حاج آقای حاجی زاده ممنون ایشالا
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر